Destrukcyjny stres

Istotnym czynnikiem, który ma bardzo negatywny wpływ na efektywność personalną jest stres.

Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.

Stres, w ograniczonym zakresie, jest nam potrzeby, często mobilizuje nas do działania. Jest to tak zwany stres pozytywny (awans, nowa praca, wyczekiwane zmiany w życiu, narodziny dziecka…). Istnieje jednak także stres negatywny – i jest go niestety znacznie więcej. Stres negatywny, oprócz tego, że znacznie pogarsza produktywność, wpływa destrukcyjnie na ciało i umysł człowieka.
Niestety od jakiegoś czasu stres jest ciągle obecny w naszym życiu. Można by nawet powiedzieć, że stał się normą. Ale czy tak musi być?
Jak więc przywrócić równowagę i spokój?

Przede wszystkim starajmy się eliminować stresory, czyli wszystkie bodźce/czynniki (wydarzenia, okoliczności), zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, powodujące występowanie stresu.

Stresory

Najczęściej występujące stresory

Według M. Adli, badacza stresu w berlińskiej klinice Charite, prawie połowa pracowników w organizacjach czuje się przemęczona, co czwarty odczuwa silne symptomy wycieńczenia, coraz więcej osób skarży się na STRES [1]. Dopadła nas istna pandemia przemęczenia. Jej skutki nietrudno sobie wyobrazić.

Chroniczny stres powoduje nadmierne wydzielanie hormonów takich jak kortyzol, co długofalowo prowadzi do przemęczenia. Kiedy mózg przez dłuższy czas pozostaje wystawiony bodźce stresowe możemy się spodziewać nadciśnienia, problemów z koncentracją i pamięcią, cukrzycy, spadku odporności organizmu, niekontrolowanego zwiększania masy ciała.

Spróbuj więc „powalczyć” ze stresorami, zafunduj sobie chwile relaksu (regularnie), wysypiaj się, bądź asertywny, zadbaj o ruch (najlepiej na świeżym powietrzu – byle nie w zimie, w okresie grzewczym w dużym mieście) i postaw na pozytywne myślenie. Może czas sięgnąć do psychologii pozytywnej – dziedziny psychologii zajmującej się podłożem dobrego samopoczucia i szczęścia?

 Koła czym się przejmujemy

 

Stres możemy ograniczyć hołdując zasadom KAIZEN. Przecież nie od dziś wiadomo, że nie od razu Rzym zbudowano. Stosuj zasadę małych kroków. Nie będą Cię stresowały zmiany.

Uwaga! Jedną z przyczyn stresu w dzisiejszym świecie jest natłok informacji – wręcz „tsunami informacyjne” – serwowane nam każdego dnia. Czas na wypracowanie własnych zasad zarządzania informacją.

 

Literatura:
     1. Ciągle zmęczeni, Świat Wiedzy, nr 1/2017

Script logo