Człowiek niemarnotrawny

 • Menedżer z bajki. Część I

  Bajki, baśnie, to nieodłączny element dzieciństwa. Niemalże każda z bajek to skarbnica mądrości, która ukazuje poważne, niekiedy fundamentalne problemy w sposób prosty i czytelny. Rzecz idzie o to, żeby mądrości te mogły przyswoić sobie dzieci.
  My, dorośli, z wiekiem zapominamy czym jest radość poznawania, pasja zdobywania, czym jest chęć przekraczania granic, przyjemność tworzenia… przestajemy się cieszyć, być szczęśliwi.

  Więcej
 • Nauka ma lepszy skutek, jeśli dotyczy czegoś, co ma dla nas znaczenie, kiedy coś abstrakcyjnego zmienia się w konkret i zaczyna dotyczyć nas osobiście

  Żyjemy w świecie wiedzy, w świecie, w którym dane i informacje są towarem handlowym, a umiejętność rozumowania - kapitałem. Każdego dnia przeprowadzane są kolejne eksperymenty i dokonywane nowe odkrycia. „Biblioteka” wiedzy ludzkości jest na tyle opasła, że nie jesteśmy w stanie jej posiąść. Oczywiście z wielką chęcią sięgam po „nowinki”, staram się jednak nie zapominać o wartościowych publikacjach, często niesłusznie zapomnianych. Dziś chciałabym przywołać bardzo ciekawą postać… to angielski matematyk i pedagog, autor wielu książek popularyzujących matematykę: Walter Warwick Sawyer. Jedną z najciekawszych książek w dziedzinie matematyki, na którą miałam szczęście trafić, była książka jego autorstwa pt. „Matematyka nauką przyjemną”.

  Więcej
 • Dzieci (i współpracownicy) doceniają rzetelne dane i informacje – czyli jak zastosowałam metodę 3G w swoim domu

  Było to kilka lat temu. Mój syn, wówczas jedenastolatek, narzekał, że jest przeładowany nauką, nie ma czasu na zabawę, wyjście z kolegami na boisko, gry komputerowe… Fakt, system edukacyjny funkcjonujący w naszym kraju nie należy do najlepszych, marnotrawi czas zarówno nauczycieli, jak i dzieci oraz rodziców. Nie możemy jednak całego zła tego świata zrzucać na wadliwy mechanizm edukowania naszych dzieci. Podążając za słowami „jeżeli chcesz zmienić świat, rozpocznij od siebie” postanowiłam udowodnić mojemu dziecku, że problem nie leży tylko po stronie szkoły... jak wiemy „każdy kij ma dwa końce”… mnogość obowiązków to jedno, marnotrawienie czasu zaś, to zupełnie coś innego.

  Więcej
 • Cudze chwalicie, swego nie znacie (cd.) - Karol Adamiecki i jego teoria harmonizacji

  W poprzednim wpisie przypomniałam sylwetkę zacnego polskiego organizatora - Tadeusza Kotarbińskiego. Dziś słów kilka o kolejnym polskim twórcy, który wniósł ogromny wkład w nauki o organizacji i kierowaniu… o Karolu Adamieckim. Amerykańska encyklopedia zarządzania z lat 60-tych ubiegłego wieku zalicza Adamieckiego do trójki najwybitniejszych pionierów naukowego zarządzania w Europie, obok Fayola i Sheldona.

  Więcej
 • Cudze chwalicie, swego nie znacie - teoria sprawnego działania według Tadeusza Kotarbińskiego

  Przyszło nam żyć w świecie nadmiaru i skomplikowania. Czym to skutkuje? Z pewnością utrudnia podejmowanie trafnych decyzji, pogarsza jakość realizowanych działań, obniża naszą produktywność i kreatywność… w rezultacie odczuwamy ciągły żal do samych siebie za niewłaściwe wybory i złe decyzje, oraz… marnujemy mnóstwo czasu.

  Więcej
 • Nie jestem idealna... a może jestem nieidealna?

  W sobotę, w drodze na szkolenie, zauważyłam plamę na spodniach. Pech. Nie wyłapałam tego podczas prasowania… nie dość, że niezdara, to jeszcze z kiepskim wzrokiem (bo jakże często patrzymy, ale nie widzimy). Cóż się wtedy działo w mojej głowie: jak ja teraz wystąpię, wszyscy zauważą plamę, co też sobie o mnie pomyślą…? Jako, że byłam już blisko celu podróży, będąc jednocześnie daleko od domu, nie mogłam już nic z tym faktem zrobić. Dobrze wiedziałam też, kiedy powstała rzeczona plama.

  Więcej
 • Słów kilka o myśleniu

  Człowiek niemarnotrawny, to człowiek myślący, człowiek rozumny… homo sapiens. Tak ładnie, acz nieskromnie nazwaliśmy niegdyś pewien gatunek ssaków 😊. Człowiek myślący posiada zdolność myślenia, która w połączeniu z ciekawością zbudowała naszą cywilizację. Chwała za to korze mózgowej. Nie ulega wątpliwości, że myślenie jest ważne dla nas wszystkich, a zdolności myślenia i umiejętności rozumowania powinniśmy uczyć się w szkole, i rozwijać ją przez całe życie. Coraz częściej na naszym rynku pojawiają się produkty (suplementy, szkolenia, treningi, programy…), które mają usprawniać, wspierać, rozwijać nasze procesy myślowe. I dobrze, ale…

  Więcej
 • Henry Ford – jego życie i dzieło

  Henry Ford – to przemysłowiec, inżynier, który na trwałe zapisał się na kartach historii. Był „człowiekiem sukcesu” swoich czasów. Chwilowo pozwolę sobie odsunąć na bok jego poglądy, a zaproponować przyjrzenie się podejściu do zarządzania organizacjami oraz projektowania systemów produkcyjnych.

  Więcej
 • Źródła marnotrawstwa w biznesie i w naszym życiu

  Marnotrawstwo jest wszechobecne zarówno w organizacjach, w otoczeniu, jak i w naszym życiu. Aby można było z nim „walczyć”, musimy go dobrze poznać, ale nie starajmy się z nim zaprzyjaźniać 😊
  Podejmując próbę eliminowania marnotrawstwa pamiętajmy, że… najgorzej jest robić najlepiej coś, czego nie trzeba robić wcale. Naszym priorytetem powinno więc być upraszczanie, eliminowanie nadmiaru, skomplikowania, złożoności (choć złożoność może być korzystna, o czym należy pamiętać).

  Więcej
Script logo